Home / Peníze / Banky si umí vydělat

Banky si umí vydělat

O tom, že banky nabízejí své služby tak, aby si na sebe vydělaly, není pochyb, to se ví. Ví se, že nabízejí takové úroky, aby se jim to vyplatilo, a pokud jde o půjčky, nepomohou nikomu, kdo jim nedokáže zaručit splácení. Jenže zatímco jim musí potenciální dlužníci prokázat, že jim dokážou vrátit peníze tak, jak bylo konkrétně dohodnuto, a ani o den později a ani o korunu méně, je tomu v opačném případě naopak. Jak jsem se o tom mohl v tomto měsíci přesvědčit. K mé smůle.

Když vám má banka poskytnout půjčku, dlouho si vás prověřuje. Zkoumá vaše příjmy, nahlíží do registrů dlužníků a podobně. Jenom abyste ji náhodou o nějaké peníze nepřipravili nebo minimálně nezaplatili pozdě, na čemž by prodělala nebo málo vydělala. Ale naopak to ne vždy funguje. Já jsem třeba poslední den v červenci poslal peníze přítelkyni. Z ČSOB do jihoafrické banky ABSA. Peníze z účtu odešly, byly mi odečteny i s poplatkem za služby zmíněné české banky. Ale byl tu menší problém. Na účet příjemkyně už nedošly. A nedošly tam do tohoto okamžiku, tedy ani po dvanácti dnech.

jedna mince

Chybička se občas vloudí. U peněz a bank by tomu rozhodně být nemělo, ale je to prostě tak. A co s tím?

Za 250 korun ony peníze z mé banky odešly. Více než tisícovka opustila (prý) území naší republiky. A co se s těmito penězi děje? Kdo ví?

Možnosti, jak to snad zjistit, tu jsou. Když prý zaplatím stovku, ČSBO pošle dotaz, co s těmi penězi je. A když dám pětistovku, mohu požádat o reklamaci. Totiž pardon – jak jsem se dozvěděl dodatečně, je ta pětistovka pouze pro ČSOB. A k tomu budu možná platit až osmdesát eur každé z dalších zúčastněných bank. Tedy ABSA bance, kde zřejmě problém vznikl.

dvě mince

Suma sumárum za tisíc poslaných korun 250 korun za stržení z účtu, 500 korun plus až 80 eur za reklamaci. A až se peníze najdou, ještě poplatek jihoafrické bance za to, že je připíše na účet adresáta.

Prostě se bankovní byznys dělá tak, aby se vyplatil. A když vy nevyjdete s penězi? Pak vám pomůže často jedině hypotéka bez dokládání příjmů https://www.hypoteka-bez-registru.net/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu/ od nebankovní společnosti. Protože ta je ochotna risknout, že třeba nedokážete splácet a ona bude muset zpeněžovat vaši zastavenou nemovitost. A nevadí jí, že jí to případně přidělá práci.

About Author: