Home / Nákupy / Jak je to s dotacemi na FVE

Jak je to s dotacemi na FVE


Fotovoltaika. Kouzelné slůvko, co se dnes skloňuje v mnoha pádech a pochopitelně také realizuje v konkrétních projektech. Již dávno neplatí, že jde o neodzkoušená pilotní zařízení, co jsme mohli vídat v některých městech v devadesátých letech, doba pokročila a spolu s ní i vývoj technologií a také ceny těchto zařízení. Velmi diskutovaným tématem současnosti jsou také dotace FVE, tedy přesněji řečeno dotace státní. Stát ovšem dotuje jen ty systémy, které se mu dotovat vyplatí, nehází na zeď pomyslný hrách, ani nesplachuje miliony či dokonce miliardy korun do kanálu.

fotovoltaické panely

Kdo má na dotace nárok

V první řadě je nutné být vlastníkem nemovitosti s popisným číslem. Tuto podmínku mnozí z vás možná znají nebo se jí alespoň dovtípí, protože vyplývá ze samotné logiky věci. Co však někteří lidé netuší, je svázanost s elektrickou rozvodnou sítí. Existují totiž dva základní typy fotovoltaických elektráren, a zde je třeba jasně rozlišovat. První typ je ostrovní systém, zcela nezávislý na elektrických rozvodech, uplatní se zejména v objektech mimo civilizaci, například v chatových osadách u řeky, kam nejsou zavedeny žádné inženýrské sítě (zemní plyn, vodovod, kanalizace a elektřina). Druhým typem jsou zařízení připojená k rozvodné soustavě, s níž spolupracují a dodávají v případě přebytku, či odebírají v době nedostatku elektrickou energii. Svázanost s tímto systémem je jednou ze zásadních podmínek dotačního programu pro veškeré subjekty s fotovoltaikou.

fotovoltaika na střeše

Co musíte dodržet

Možná si pomyslíte, jak je to ale jednoduché, stačí mít například rodinný dům v běžné zástavbě a připojit zařízení do sítě, a je to. Jenže stát se musí pojistit, aby se mu také dotace někudy mohla vrátit, jinými slovy „něco za něco“. Vaše zařízení musí pracovat ve svém výkonu cca ze tří čtvrtin svého dimenzovaného maxima po dobu deseti let. Přijetím dotace se tedy zavazujete v podstatě na deset let, že budete plnit stanovenou dohodu.

About Author: